Bezszwowe druty proszkowe – nowa era materiałów spawalniczych

Dlaczego bezszwowe druty proszkowe?

Odpowiedź jest prosta: nasze druty spawalnicze wytwarzane w technologii bezszwowej gwarantują najniższy możliwy poziom zawartości wodoru dyfuzyjnego, a tym samym w najwyższym stopniu chronią materiał przed pęknięciami zimnymi. Drut taki jest odporny na reabsorpcję wilgoci z powietrza, co daje wielką przewagę nad alternatywnymi drutami proszkowymi produkowanymi w technologii „na zakładkę”. Przedłuża to okres przechowywania drutu na magazynie czy też hali produkcyjnej z gwarancją niskiej  zwartości wodoru poniżej poziomu H5 (5ml/100g).

multimet_slide2Technologia bezszwowych drutów proszkowych charakteryzuje się najwyższą wydajnością procesu spawania. Wynika ona z faktu, że w porównaniu do drutu litego o tej samej średnicy, zaaplikowany ten sam prąd spawania ma większą gęstość w przekroju poprzecznym drutu, gdyż przepływa on praktycznie tylko przez płaszcz drutu, który stanowi cienką otulinę a tym samym powoduje większą efektywność topienia drutu. W rezultacie prędkość spawania rośnie i maleje energia cieplna przeniesiona w materiał spawany co skutkuje znakomitymi właściwościami mechanicznymi. Czynniki te zwiększają produktywność przez zmniejszenie kosztów produkcji.

Kolejnym atutem jest miękka charakterystyka spawania i brak odprysków spawalniczych. Fizyka stapiania drutu proszkowego jest nieco inna niż drutów litych – kształtuje się tutaj kolejna przewaga – ciepło wprowadzone jest bardziej równomiernie do spoiny, na większej powierzchni i tym samym przetopienie spawanego materiału jest szersze i nieco płytsze, o regularnym, bardzo korzystnym  kształcie kołowym.

multimet_slide1Nasza technologia produkcji pozwala na bardzo dokładne kształtowanie charakterystyki spawalności poprzez precyzyjne formułowanie receptur proszku, który stanowi rdzeń drutu. Możemy dowolnie aplikować domieszki w postaci stabilizatorów łuku, dodatków kształtujących szlakę, ilość odprysków czy pierwiastki i związki stanowiące domieszkę materiału spawanego. W naszym laboratorium przy współpracy z renomowanymi jednostkami naukowymi tworzymy ciągle nowe receptury i optymalizujemy istniejące mieszanki.

Nasz drut produkowany jest w jednej z najnowocześniejszych linii na świecie, a schemat jego produkcji można określić w kilku etapach:

1. Formowanie ze stalowej taśmy kształtu „U”.

2. Wypełnianie powstałej formy mieszanką proszków

3. Zamknięcie krawędzi „U”-rurki do pełnego styku

4. Wzdłużne spawanie laserem i szczelne zamknięcie rdzenia.

Pragniemy przedstawić Państwu pełną gamę drutów bezszwowych począwszy od materiałów przeznaczonych do spawania stali niestopowych i niskostopowych, zapewniając przy tym wysoką wytrzymałość w niskich temperaturach do stali żaroodpornych odpornych na pełzanie czy stali o podwyższonej wytrzymałości. Materiały nasze znajdują zastosowanie w spawaniu konstrukcji typu offshore, stoczniowym, przy budowie maszyn ciężkich jak i w przemyśle energetycznym.